Wczasy z milusińskimi

Wakacje z dziećmi to temat, który z pewnością elektryzuje wszystkich rodziców, niezależnie od tego, ile lat mają ich pociechy. Początkowo samo wychodzenie z domu z maluchem nastręcza tylu trudności, że już nawet zwykły spacer czy wyjście do sklepu stają się prawdziwą wyprawą: trzeba zabrać mnóstwo rzeczy, takich jak na przykład pieluszki, mleko, ubranka na zmianę, zabawki i wiele, wiele innych. Mały człowiek potrzebuje wielu akcesoriów pielęgnacyjnych, przez co rodziców małych dzieci z reguły widać z daleka: niosą przepełnione torby i plecaki, z których wystają to mokre chusteczki, to grzechotki. Mimo to większość z nich decyduje się na wyjazd wakacyjny już w pierwszym roku życia dziecka. To bardzo dobrze, ponieważ już od początku dziecko może brać udział w mniej lub bardziej aktywnym poznawaniu i zwiedzaniu świata. Na takie wyjazdy z reguły częściej wybierane jest morze: dziecko może nawdychać się jodu, pospać w wózku w czasie wędrówki po plaży itd. Jednakże co z rodzicami, którzy jeszcze parę lat temu rok rocznie zdobywali górskie szczyty, przemierzali najtrudniejsze szlaki i urządzali długie piesze wycieczki by podziwiać górski krajobraz? Czy są oni skazani za siedzenia na piasku i bujanie wózka z maluchem w rytm morskich fal? Nic bardziej mylnego – dziecko w górach to równie wspaniały pomysł na wakacje!

Gdzie w góry z dzieckiem

Fakt zostania rodzicami robi spore zamieszanie w życiu każdej pary: mnóstwo rzeczy trzeba przewartościować, zreorganizować, przemyśleć na nowo, z części trzeba zrezygnować lub ograniczyć. Jednakże nie wszystkie nasze pasje muszą iść w odstawkę, wiele z nich można dostosować po prostu do dziecka i jego potrzeb. Warto pamiętać o tym, że często rodzice sami robią sobie problemy: całkiem małemu dziecku jest wszystko jedno, o ile ma wygodnie, sucho i pełny brzuszek, starsze też będzie zadowolone, jeśli odpowiednio je zmotywujemy do w miarę krótkiej wędrówki i zapewnimy atrakcje na szczycie. Klucz do sukcesu to dostosowanie trasy oraz pory roku, w której zamierzamy się w nią wybrać, do realnych możliwości dziecka. Jeżeli będzie za zimo, trasa zbyt skomplikowana, zbyt długie odcinki między kolejnymi postojami i tak dalej dziecko straci zainteresowanie wędrówką, będzie marudzić i z wyprawy nici. Góry z dzieckiem to doskonały pomysł tylko i wyłącznie wtedy, kiedy na bok odłożymy nasze osobiste potrzeby i ambicje i zaplanujemy całą wędrówkę uwzględniając potrzeby naszej pociechy. Jeżeli chodzi o polskie góry mamy bardzo szerokie możliwości wyboru. Z całkiem małymi dziećmi, wbrew pozorom, można sobie pozwolić na więcej: jeżeli zdecydujemy się na nosidło lub bardzo modną ostatnio chustę możemy z powodzeniem wybrać się w Tatry – malutkie dzieci długo śpią, więc spokojnie można w tym czasie zdobywać szczyty takie, jak na przykład Kasprowy Wierch czy Granaty. Dla starszych dzieci bardziej odpowiednie będą niższe góry, o łagodniejszych podejściach i mniej stromych zboczach: jeśli chodzi o dziecko i góry dobre będą Bieszczady czy też takie odcinki Beskidów, jak Beskid Wyspowy czy Żywiecki.

Wielkie potrzeby małych ludzi

Wakacje w górach z dzieckiem mogą być o wiele bardziej udane, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Współczesne pensjonaty, schroniska górskie, restauracje i inne obiekty tego typu są w pełni dostosowane do dziecięcych potrzeb: pokoje matki z dzieckiem, specjalne miejsca do zabawy, dziecięce menu oraz specjalne rabaty dla dzieci to tylko niektóre z udogodnień, z jakich mogą korzystać dzisiejsi rodzice. Warto pamiętać o górach podczas planowania urlopu i nie podejmować tak popularnej narracji, że z dziećmi nie można wypocząć, że nie można z nimi kontynuować swoich pasji, że na realizację swoich potrzeb przyjdzie czas dopiero wtedy, gdy nasze pociechy dorosną lub wręcz wyprowadzą się z domu. Jeżeli nie wiemy, gdzie wybrać się w góry z dzieckiem, warto skorzystać z pomocy blogów parentingowych: ich autorzy bardzo często zamieszczają listy górskich miejscówek przyjaznych najmłodszym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *