Turystyka górska – pasja milionów ludzi

Któż z nas chociaż raz nie był w górach? Z pewnością niewiele jest osób, które nigdy nie widziały na żywo chociażby Tatr czy Beskidów, a jeszcze mniej takich, które raz je zobaczywszy, nie zachwyciłby się ich surowym, dostojnym pięknem. Nie wszyscy kochamy chodzenie po górach, ale zapewne każdy z nas potrafi docenić ich urok: czy to patrząc ze szczytu, czy to z balkonu hotelowego pokoju. Góry na świecie to ogromna gałąź turystyki, z której każdego roku korzystają setki milionów osób: niezliczone szczyty gór w Austrii, przepiękne góry w Niemczech, góry w Czechach – wszyscy wielbiciele górskich wędrówek doskonale wiedzą, jak przepiękne widoki i niezapomniane wrażenia kryją się za tymi hasłami. Współczesny świat daje nam nieograniczone wręcz możliwości w kwestii poznawania górskiego krajobrazu na każdym kontynencie. Dawniej podróżowanie było czymś nieosiągalnym, dostępnym tylko dla nielicznych. Dziś góry całego świata, a właściwie prowadzące do nich szlaki, stoją dla nas otworem: zmieniły się nie tylko czasy, uwarunkowania polityczne, ale także mocno staniało samo podróżowanie: bilety lotnicze są znacznie bardziej przystępne, przez co góry Pennińskie czy też góry Elbrus już prawie dla nikogo nie brzmią egzotycznie i coraz więcej osób może pozwolić sobie na zorganizowanie wyprawy w te rejony.

Górska wspinaczka na różnych kontynentach

Współczesne otwarcie się świata, zarówno w wymiarze ideologicznym, jak i praktycznym, jest ogromne jak nigdy przedtem. Mnóstwo rejonów świata, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu pozostawały niezbadane i niezdobyte dziś są osiągalne dla każdego. Zmienił się sposób myślenia o chodzeniu po górach: to już nie domena samotnych wspinaczy, ale coraz bardziej typowa wycieczka: góry w Bułgarii czy góry w Gruzji to tematy przewodnie wielu wypraw krajoznawczych, w czasie których osoby bez specjalnego przygotowania mają możliwość zdobywania szczytów i poznawania elementów turystyki górskiej charakterystycznych dla tych konkretnych rejonów. To ogromne ułatwienie: nie musimy samodzielnie niczego planować ani organizować, wystarczy wybrać odpowiednie biuro turystyczne oraz ofertę odpowiadającą na nasze potrzeby. Warto pamiętać także o tym, że mamy możliwość wędrowania także po tych górach, które przynależą do państw będących w stanie wojny czy leżących w obrębie granic, o które toczy się mniej lub bardziej ostra walka – chodzi tu na przykład o góry Uralu czy też wzniesienia na Bałkanach: do niedawna samo zapuszczanie się w takie rejony było bardzo niebezpieczne, dziś sytuacja jest nieco inna: turyści spokojnie mogą przemierzać tamte szlaki, bez narażania swojego życia czy zdrowia. Swoje zagraniczne górskie wędrówki dobrze jest zaczynać metodą małych kroków: nie wydawać od razu wszystkich pieniędzy na zwiedzanie gór Ameryki Północnej, ale wpierw spróbować przemierzyć szlaki górskie w Czechach, stopniowo zmieniając klimat i okoliczności przyrody na zupełnie inne od tych, które znamy z naszych rodzimych Tatr.

Aktywne wakacje

Przyglądając się kierunkom, jakie wybierają Polacy na urlopie, można zauważyć, że coraz większą popularnością cieszą się góry na świecie: sporo osób, zwłaszcza młodzi ludzie, decydują się na aktywne wczasy spędzone na zdobywaniu kolejnych szczytów. Góry w Grecji czy góry Pontyjskie znamy już nie tylko z filmów i zdjęć w internecie, ale sami robimy sobie w nich zdjęcia, podziwiając na żywo widoki, jakich próżno szukać w naszym kraju. To bardzo pozytywny trend, który zaobserwować można na całym świecie: coraz częściej odchodzi się od spędzania wakacji w hotelu czy na plaży na rzecz pieszej wędrówki z przewodnikiem i odwiedzaniu miejsc znanych z katalogów biur podróży od zupełnie nieznanej nam strony. Wędrowanie po takich szlakach, jak te w górach Grampian czy Apallachach może być o wiele bardziej interesujące niż wylegiwanie się w pełnym słońcu w tropikach. Warto przekonać się o tym na własnej skórze, tym bardziej, że oferta dostępna w biurach podróży jest bardzo szeroka i zróżnicowana w tej kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *