Polskie góry – raj dla miłośników turystyki górskiej

Nie będzie dużą przesadą stwierdzenie, że w Polsce mamy jedne z najbardziej różnorodnych i najpiękniejszych gór na świecie. Nie ma w tym bynajmniej naszej zasługi: to efekt wydarzeń sprzed milionów lat, skutek takiego a nie innego ukształtowania się terenu. Malownicze, surowe piękno naszych gór opiewali poeci, muzycy czerpali z nich natchnienie, zwykli śmiertelnicy zachwycali się ich pięknem i nadal tak jest – co roku polskie szczyty, takie jak Giewont, Kasprowy Wierch czy Babia Góra odwiedzają setki tysięcy turystów nie tylko z naszego kraju. Ogromnym atutem jest tu fakt, że są one niezwykle zróżnicowane, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jeśli zapytać, jakie są najpiękniejsze góry w Polsce, z pewnością odpowiedzi będą przeróżne – każdy z nas jest inny, mamy inne upodobania, inny gust. Jedni wolą spokojne, zaciszne Bieszczady, inni malownicze Beskidy, jeszcze inni skaliste Tatry czy zielone Pieniny. Taka ilość przeróżnych gór to nasze ogromne bogactwo, z którego powinniśmy czerpać jak najbardziej i jak najczęściej. To przykre, że nadal większość osób planujących urlop wybiera osławione polskie morze i leżenie plackiem na plaży. Budujące jest jednak to, że mimo ich przeważają nadmorscy wczasowicze, liczba osób, które decydują się na aktywne spędzenie wczasów w górach stale rośnie: polskie góry i szczyty rok rocznie odwiedzane są przez ogromne rzesze turystów, co ma też swoje minusy – w sezonie na szlakach jest tłoczno, przy kolejkach górskich tworzą się wielogodzinne kolejki, nie można w pełni cieszyć się widokami ze szczytów, bo trzeba ustępować miejsca innym. To jednak niewielkie niedogodności, które można zlikwidować w prosty sposób, wystarczy bowiem wybrać się w góry poza sezonem lub ruszyć w trasę zaraz po wschodzie słońca. Wówczas mamy góry niemalże tylko dla siebie, a kolejki na wzniesienia będziemy omijać podczas schodzenia ze szczytów.

Nasze, czyli najlepsze

Jakie są góry w Polsce? Z takim pytaniem z pewnością poradzi sobie każda osoba, która choć trochę uważała na geografii w podstawówce. Dla przykładu można tutaj wymienić chociażby Karpaty, Pieniny, Bieszczady czy Beskidy. Praktycznie całe południe naszego kraju to jeden wielki raj dla miłośników górskich wędrówek: co krok niemalże jakieś wzniesienie, jakiś szczyt, jakieś pasmo górskie. Co niezwykle istotne: wszystko bardzo mocno zróżnicowane, przez co każdy ma możliwość wybrania trasy odpowiedniej nie tylko do swojego gustu, ale także takiej, która będzie idealna pod względem kondycyjnym. Inne góry będą odpowiednie na wycieczkę klasową dla gimnazjalistów, inne na weekendowy wypad studentów, a jeszcze inne dla rodziny z małymi dziećmi czy też wycieczki seniorów. Przykładowo najstarsze góry w Polsce, czyli Sudety i Góry Świętokrzyskie, nie są ani za wysokie ani za strome, więc będą idealne dla każdego, choć pewnie osoby młodsze i bardziej doświadczone zdecydują się na coś trudniejszego i bardziej ambitnego.

Turystyka górska dla całej rodziny

Dzięki tak ogromnej różnorodności, jaką dają nam zlokalizowane w Polsce pasma górskie mamy możliwość planowania tras dla osób w każdym wieku i o dowolnym doświadczeniu w chodzeniu po górach. Coś odpowiedniego dla siebie znajdą i kilkuletnie dzieci, które po raz pierwszy wybierają się w góry z rodzicami, jak i osoby, które pragną prawdziwej wspinaczki po skalnych ścianach, zabezpieczeni jedynie linami i łańcuchami. Polskie pasma górskie takie, jak na przykład Tatry, Karkonosze, Bieszczady czy Pieniny to tysiące kilometrów szlaków, które przemierza się z prawdziwą przyjemnością. Bogactwo górskiego krajobrazu to niewątpliwy atut południa naszego kraju. Warto organizować wycieczki w góry w każdym wieku, by móc zachwycać się pięknem natury oraz zdobywać coraz to nowe szczyty. Nie trzeba od razu zaczynać od tych najwyższych, nie każdy od razu musi wejść na najwyższy szczyt w Polsce, jakim są Rysy (2499 m n.p.m), ale dobrze jest podejmować górskie wyzwania dopasowane do swoich możliwości i co roku podwyższać sobie poprzeczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *