Polska – raj dla miłośników górskich wędrówek

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że gdzie jak gdzie, ale w Polsce szlaków górskich jest pod  dostatkiem. Ich niewątpliwe atuty to wcale nie tylko ich ilość, ale także, albo i przede wszystkim, ich ogromna różnorodność. Możemy poszczycić się górami pochodzącymi z różnych etapów kształtowania się powierzchni skorupy ziemskiej, przez co stworzone są one z innych skał i w inny sposób, mają różne wysokości, inną faunę i florę, inne zapierające dech w piersiach widoki. Dzięki tak dużej różnorodności szlaki turystyczne w Polsce to prawdziwy raj dla wszystkich osób, które mniej lub bardziej kochają chodzenie po górach. Spore zróżnicowanie sprawia, że po polskich górach może chodzić każdy, nie ma tu znaczenia wiek, kondycja, stan zdrowia czy zasobność portfela: każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.  Na przykład: szlaki turystyczne w Beskidach polecane są osobom lubiącym długie wędrówki po niewielkich wzniesieniach, doceniających uroki zielonych lasów oraz bujnej roślinności. Zależnie od upodobań możemy wybrać Beskid Wyspowy bądź Żywiecki. Niektóre ze wzniesień wymagają pewnej kondycji, na inne można wjechać kolejką albo spokojnie podejść bez zbędnego męczenia się. Wiele osób zdobywa beskidzkie szczyty razem z małymi dziećmi, nosząc je lub wożąc w wózkach. Z tego względu takie szlaki są najlepsze dla osób, które nie mają ambicji zdobywać najwyższe szczyty, tym, które nie mogą sobie na to pozwolić oraz takim, którym zależy na rekreacyjnym chodzeniu po górach, a nie wyczynowym. Jeżeli chodzi o Beskidy szlaki są wyjątkowo dobrze oznakowane, co ułatwia poruszanie się po nich zwłaszcza osobom o niewielkim doświadczeniu w tego typu wędrówkach. Ponadto istnieje wiele przewodników, w które warto się zaopatrzyć, ponieważ nie tylko bezpiecznie doprowadzą nas do celu naszej wędrówki, ale także wskażą, na co po drodze warto zwrócić uwagę oraz co interesującego możemy się dowiedzieć na temat tras, które przemierzamy.

Aktywne spędzanie wolnego czasu

Rosnąca świadomość na temat zdrowego żywienia i aktywności fizycznej oraz ich ogromnego znaczenia dla naszego życia sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na spędzenie urlopu czy też weekendu w górach. To bardzo dobry znak, ponieważ im więcej czasu spędzamy aktywnie na świeżym powietrzu, tym lepiej dla naszego zdrowia, a poza tym w naszym kraju jest tak wiele przepięknych górskich szlaków, że strasznym marnotrawstwem byłoby, gdyby nikt po nich nie wędrował. Istnieje wiele tras, które niemalże nieustannie przemierzane są przez turystów nie tylko z naszego kraju – z pewnością zaliczyć do nich można szlaki w górach wysokich. Jeżeli chodzi o szlaki górskie Tatry z całkowitą pewnością biją wszelkie rekordy popularności nie tylko wśród krajowych miłośników gór: niezwykle chętnie odwiedzają je ludzie z całego świata. Mnóstwo niezwykle ciekawych tras ze wspaniałymi widokami to tylko niektóre z ich atutów. Jednakże posiadają one całkiem sporą wadę: w sezonie na szlakach jest tak tłoczno, że niejednokrotnie pojawiają się niewielkie korki, a czasem nawet także kilkugodzinne kolejki. Dlatego czasem warto zaplanować górskie wędrówki tak, by uwzględniały one miejsca o wiele mniej uczęszczane. Osobom szukającym takich lokalizacji poleca się z reguły zlokalizowane w Sudetach Góry Sowie szlaki mające równie ciekawe, a do tego bardzo spokojne i zaciszne.

 

Dla całej rodziny

Chodzenie po górach to aktywność, która może zachwycić całą rodzinę. Aby tak było, niezwykle ważne jest, by komponować trasy ze szczególnym uwzględnieniem dzieci oraz osób starszych i schorowanych, tak, by górskie spacery były interesujące i sprawiały przyjemność, a nie kojarzyły się ze zmęczeniem i bezcelowym chodzeniem za rodzicami. Polskie szlaki górskie to bardzo szeroka i zróżnicowana pula, która daje mnóstwo możliwości, dzięki czemu każdy na pewno wybierze trasy, które sprawdzą się idealnie, a poza tym dostarczą mnóstwa radości wszystkim uczestnikom wycieczki. Warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik i jak najszybciej ruszać w góry!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *