Odpoczynek i aktywność fizyczna w przepięknej scenerii

Jeżeli chociaż trochę interesujemy się otaczającym nas światem, z pewnością doceniamy walory turystyczne Polski: możemy powiem poszczycić się nie tylko pięknymi, piaszczystymi plażami, ale także niezwykłym bogactwem oraz zróżnicowaniem terenów górskich. W granicach naszego kraju leżą zarówno ciągnące się przez całą Europę pasma z wysokimi szczytami, jak i znacznie łagodniejsze wzniesienia, które nieodłącznie kojarzone są z południem Polski. Bardzo wielu z nas na wybiera na wakacje góry. To niezwykle korzystny trend: w taki sposób nie tylko wspieramy rodzimą gospodarkę, ale także inwestujemy w swoje zdrowie, swoją kondycję, w swoją zdrowotną przyszłość. Wędrowanie po górach to nie tylko wysiłek fizyczny i walory czysto wizualne, to także przebywanie w jednym z najczystszych rejonów kraju: wdychanie świeżego powietrza, obcowanie z nienaruszoną naturą, podziwianie krajobrazów, które nie noszą jeszcze tak widocznych śladów działalności człowieka. Wycieczka w góry to wspaniały sposób na podreperowanie sił nadszarpniętych codziennym wyścigiem szczurów, na odetchnięcie pełną piersią, na zatrzymanie się na chwilę w nieustannym biegu. Czasami wystarczy dzień lub dwa w tak pięknej górskiej scenerii, by wrócić do zagubionej równowagi, odnaleźć na nowo sens. Z tych właśnie przyczyn weekend w górach to coraz bardziej popularna opcja, na którą decydują się wszyscy, niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia czy płci.

Doskonałe miejsce na wczasy

Sporo ostatnimi czasy mówi się o zdrowiu, o bezcennej dla naszego organizmu aktywności fizycznej, o tym, jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu. Daje to efekty, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na wczasy w górach. Wybieramy się w nie całymi rodzinami, z dziećmi, ze starszymi rodzicami, nawet z osobami schorowanymi. Trzeba tylko pamiętać o tym, by wybrać miejsce, w którym wszystkim będzie dobrze, region, który dla każdego ma coś interesującego do zaoferowania. Istotne jest także, aby poszczególne wycieczki w góry planować  tak, aby uwzględniały niepowtarzalne potrzeby każdego z wczasowiczów. Jedynie wówczas pobyt dla wszystkich jego uczestników będzie satysfakcjonujący. Gdzie jechać w góry? Odpowiedzi jest tak wiele, jak osób, które pytają – wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości. Jeżeli jedziemy z małymi dziećmi, najlepsze będą Bieszczady. Jeżeli chcemy sporo chodzić po trasach średniej trudności, nadadzą się Pieniny lub Karkonosze. Jeśli chcemy się wspinać praktycznie po gołych skałach – idealne będą Tatry. Każda wyprawa w góry, o czym trzeba zawsze pamiętać, to oddzielne wyzwanie wymagające odpowiedniego przygotowania oraz nastawienia. Jeżeli nie wiemy, jak zaplanować taki wypad, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiedni podręcznik lub skorzystać z wiedzy osób o większym doświadczeniu w chodzeniu po górach. Urlop w górach będzie udany tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wrócimy z niego w jednym kawałku. Dlatego tak ważne jest, by na każdym kroku dbać o swoje bezpieczeństwo, by troszczyć się także o swoich bliskich, by stosować się do ostrzeżeń ratowników oraz nie zbaczać bez powodu z wyznaczonych tras i ścieżek.

 

Niezapomniany czas

Wakacje w górach to jeden z tych wyjazdów, które zapadają w pamięć na długie lata, o ile nawet nie na całe życie. Z pewnością każdy z nas pamięta jakąś wycieczkę klasową sprzed lat czy też studencki wypad we wrześniu, gdzie góry grały pierwsze skrzypce. Zapewne pamiętamy chodzenie po szlakach, obiady w schroniskach i liczne przygody, jakie przytrafiały się nam po drodze. Warto zatroszczyć się o nowe wspomnienia decydując się na wakacje w górach. To także wspaniały sposób na aktywizację dzieci i młodzieży, na budowanie wraz z nimi cudownych wspomnień. Dobrze jest tak planować wczasy, by wyjazd w góry odbywał się przy możliwie najlepszej pogodzie, aby już na samym starcie ułatwić sobie pokonywanie nawet trudnych i skomplikowanych szlaków. Jeżeli nie wiemy, w jakie rejony kiedy się wybierać, zajrzyjmy do przewodników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *