I ty możesz chodzić po górach!

Choć twierdzenie zawarte w temacie artykułu to dla znaczącej większości truizm, z pewnością istnieje spora grupa osób, które nie do końca dadzą się przekonać do tej prawdy. Żyją one w przekonaniu, że chodzenie po górach nie jest dla nich, że jest to strasznie trudne i skomplikowane, wymaga niezwykłej kondycji, mnóstwa sił, specjalistycznego sprzętu, bogatej wiedzy o szlakach i tak dalej, i tak dalej. Prawda jest jednakże zupełnie inna: każdy z nas może chodzić po górach! Jest to możliwe dlatego, że nasz kraj oferuje nam niezwykłą różnorodność górskich terenów, dzięki czemu każdy, kto tylko ma ochotę na górskie wędrówki, z pewnością wybierze szlaki idealne dla siebie. Rozliczne poradniki górskie, zarówno te w wersji papierowej, jaki i, coraz popularniejsze, te internetowe, obfitują w szczegółowe opisy poszczególnych tras czy też pasm górskich, dzięki czemu każdy dokładnie wie czego i gdzie może się spodziewać. Takie poradniki doskonale służą zarówno osobom początkującym, jak i tym, które doskonale już wiedzą, gdzie warto pojechać w góry. Zestawienia stworzone przez profesjonalnych, posiadających ogromne doświadczenie i wiedzę piechurów sprawiają, że zwykły śmiertelnik może w łatwy i szybki sposób zaplanować wycieczkę o dowolnym poziomie trudności. Poradniki przedstawiają trasy dla początkujących, średnio zaawansowanych, zaawansowanych i profesjonalistów. Czytając o wymaganiach, z jakimi się wiążą, każdy z pewnością bezbłędnie przypisze się do konkretnej grupy, a przez to wybierze trasę, której w pełni sprosta: da radę pod względem kondycyjnym i organizacyjnym.

Interesujące szlaki dla każdego

Ciekawe miejsca w górach są wszędzie: nie tylko na najwyższych szczytach jest interesująco, nie tylko czterogodzinna, wyczerpująca wędrówka gwarantuje wspaniały widok, nie tylko wspinanie się z łańcuchami daje satysfakcję w postaci zapierającego dech krajobrazu. Istnieje mnóstwo ścieżek rekreacyjnych, które dostosowane są do potrzeb dzieci, osób niepełnosprawnych, starszych, schorowanych. Na wiele wspaniałych wzniesień, z których roztaczają się piękne widoki, można wjechać z wózkiem lub wejść o kulach. Wybór konkretnej góry czy też pasma górskiego to tylko połowa sukcesu – trzeba jeszcze dobrze przygotować się do wędrówki. Niezależnie od tego, czy ruszamy w kilkugodzinną, kilkudniową czy godzinną wędrówkę istnieje sporo rzeczy, które trzeba spakować, załatwić i zorganizować. W góry nie można iść bez odpowiedniego przygotowania, przemyślenia wszystkiego, zaopatrzenia się w najpotrzebniejsze rzeczy, jak na przykład buty w góry. Od tego, czy podejdziemy na poważnie i z należytą uwagą do takiej wędrówki zależy nie tylko to, czy osiągniemy zamierzony cel, ale coś znacznie ważniejszego – nasze bezpieczeństwo.

 

Mądre pakowanie

Zatem co zabrać w góry? Poradniki traktujące o chodzeniu po górach różnią się pomiędzy sobą w wielu różnych szczegółach, ale są zgodne co do tego, że dobrze spakowany plecak oraz solidne, dostosowane do aktualnie panujących warunków buty to absolutna podstawa. Planując taki wypad warto zaopatrzyć się w obuwie za kostkę, sznurowane, z antypoślizgową podeszwą, nieprzemakalne, oddychające i wygodne.  Takiego rodzaju buty dostępne są w specjalistycznych sklepach, ale także w sklepach sportowych czy też w obuwniczych. Kolejne niezbędne elementy, które poleca ze sobą zabrać każdy poradnik, to woda, coś do jedzenia, kurtka przeciwdeszczowa, telefon komórkowy, latarka oraz czapka.  Wybierając się w góry trzeba pamiętać o tym, że pogoda na szczytach jest bardzo zmienna, może zacząć gwałtownie lać mimo że przed chwilą świeciło słońce. Poza tym jest tam zawsze o kilka lub czasem nawet kilkanaście stopni zimniej niż u podnóża, dlatego koniecznie trzeba zabrać ze sobą także ciepły sweter lub polar. Niezbędne mogą się także okazać materiały opatrunkowe – w górach łatwo o skaleczenia, zranienia czy zwichnięcia. Przydatne będą także plastry na otarcia: czasem nawet najwygodniejsze buty zawodzą, powodując bolesne pęcherze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *