Góry, wzgórza i wzniesienia na świecie

Od samego zarania naszych czasów góry, a początkowo, z racji dostępności, pagórki i wzniesienia, były dla ludzkości czymś niezwykłym. Nie trzeba być kulturoznawcą ani historykiem, by wiedzieć, że to tam oddawano cześć bogom, składano ofiary, że to na wzniesieniu zasiadał członek plemienia o najwyższej randze. Tak samo większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że zdobywanie tego, co niedostępne, jak na przykład górskie szczyty, jest po prostu wpisane w męską psychikę: mężczyźni mają ogromną potrzebę zdobywania, dostawania się tam, gdzie przed nimi nikt jeszcze nie był lub gdzie dotarło nie wielu. Dlatego z pewnością nikogo nie dziwi, że znakomita większość autorów odkryć geograficznych to mężczyźni, że to mężczyźni jako pierwsi zdobywali większość najwyższych gór na świecie. Wiadomo, czasy się zmieniają, jednakże dominacja panów w tym względzie, mimo że już nie aż tak silna, nadal istnieje i jest widoczna.

Najwyższe szczyty

Współcześnie wiele jest osób, podróżników i wspinaczy, którzy za cel postawili sobie zdobycie Korony Ziemi. Co to takiego? To najwyższe góry na wszystkich kontynentach,  najwyższe szczyty świata, do których niewiele osób ma dostęp. Część z nich leży na nieprzyjaznym terenie (chodzi tu o względy polityczne czy też toczące się aktualnie wojny), a dotarcie do nich wymaga licznych przepustek i zezwoleń. Część jest niezwykle niebezpieczna i pochłonęła już mnóstwo ofiar, przez co sponsorzy są niechętni organizowaniu wypraw w takie rejony. Część najwyższych gór Europy znajduje się na terenach wiecznie pokrytych śniegiem, a zorganizowanie ekspedycji w tereny w których panują bardzo niskie temperatury jest bardzo kosztowne. Jednakże to wszystko nie odstrasza wcale licznych śmiałków, którzy często z narażeniem życia decydują się na wspinaczkę. Najwyższe szczyty świata nieustannie przyciągają osoby szukające silnych wrażeń, pragnące sprawdzić się w ekstremalnych warunkach i zapisać na kartach historii złotymi zgłoskami. Trudno powiedzieć dokładnie, który rejon naszego globu cieszy się największym zainteresowaniem wspinaczy. Wszystko to zależy od tego, jakie kryteria weźmiemy pod uwagę, nie każdy bowiem może sobie pozwolić na podróż w dowolny region nie tylko z uwagi na uwarunkowania organizacyjne czy finansowe, ale także zdrowotne. Pasma górskie na świecie są bardzo zróżnicowane pod wieloma względami i tylko w przypadku niektórych można z pewnym przybliżeniem ustalić, ile osób poruszało się po nich w konkretnym sezonie. Nie mniej jednak w zbiorowej świadomości największym prestiżem cieszy się najwyższa góra na świecie – Mount Everest, mimo że zdobycie jej w dzisiejszych czasach, dzięki zastosowaniu nowoczesnych osiągnięć, technologii oraz doświadczeniu zdobytemu dotychczas przez wspinaczy, wcale nie jest już takie trudne i skomplikowane.

 

Góry – cud natury

Mimo że stare jak ludzkość, mimo że znamy je od zawsze i od tysięcy lat praktycznie wcale się nie zmieniają, góry nieustannie zachwycają coraz to nowe pokolenia turystów. Część decyduje się na uwielbienie z daleka: są to z reguły osoby starsze, schorowane czy też takie, dla których trudy górskiej wspinaczki to zadanie ponad siły. Inni wybierają spokojne, łatwe trasy, jeszcze inni postanawiają zdobywać najwyższe góry w Europie, takie jak na przykład Mount Blanc, Mitikas, Korab czy Rysy. Istnieje także taka grupa osób, dla których takie szczyty to pestka, które pragną ekstremalnych przeżyć, nieporównywalnych z niczym widoków, potężnej dawki adrenaliny oraz wrażeń, których nie sposób zapomnieć. Tacy ludzie z pewnością prędzej czy później połakomią się na najwyższy szczyt na świecie, chociażby zorganizowanie wyprawy nań miało pochłonąć wszystkie ich oszczędności. Góry to nie tylko wspaniały cud natury, to także cudowna pasja setek milionów ludzi, którzy potrafią wylewać z siebie siódme poty i ryzykować życie, byle tylko stanąć na upragnionym szczycie. To bardzo wymagająca, ale i bardzo ciężka pasja, którą warto pielęgnować, nawet jeżeli wymaga licznych poświęceń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *